Powitalnie przemówienie pani Burmistrz Błażowej - Stanisławy Bęben

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Państwo !

      Kiedy pół roku temu Pan Jan Krygowski był uprzejmy powiadomić mnie o trwających pracach organizacyjnych zmierzających do zorganizowania Zjazdu Rodu Krygowskich, byłam ogromnie zbudowana. Jest to bowiem pierwsza tego rodzaju inicjatywa, w której nasi rodacy - ludzie Błażowszczyzny potrafią wrócić do swoich korzeni umacniając przy tym nie tylko więź rodzinną ale dając wspaniałe świadectwo swoich stron rodzinnych, tradycji i ogromnego potencjału ludzkiego, który wywodzi się z naszego biednego "materią", ale bogatego "mądrością i pracowitością ludzi" terenu.
      Zwłaszcza, że ród Krygowskich to jeden z "symboli" Błażowszczyzny.
Krygowscy bowiem to animatorzy ruchu kulturalnego na naszym terenie, to artyści - rzeźbiarze, których dzieła zdobią naszą Świątynię, architekci, lekarze, naukowcy-profesorowie uniwersytetów, rzemieślnicy i pracowici rolnicy.

Szanowni Państwo !

      Stanowicie wspaniałe, żywe, świadectwo przeszłości i teraźniejszości naszej Gminy. Jakże jestem zbudowana tym, że to właśnie mnie przypadł zaszczyt i honor być gospodarzem tej Gminy.
Pozwólcie więc, że z tej pozycji bardzo serdecznie powitam Państwa w imieniu wszystkich mieszkańców naszej Gminy, Rady miejskiej i Zarządu Gminy, życząc wspaniałej atmosfery Zjazdu, wielu przeżyć w gronie Waszej Wielkiej Rodziny i w miejscach z których się wywodzicie.
      Chciałabym, aby podczas pobytu wśród nas, odwiedzając rodaków, nasze tereny, obiekty, znaleźliście chociaż namiastkę satysfakcji tak, aby móc powiedzieć - to jest moja wieś, miasteczko, z której się wywodzę. Jakże jestem dumny, że wywodzę się z tej wspólnoty.

Szanowni Państwo!

      Chciałabym przekazać czym obecnie żyje Gmina, jakie są jej najbliższe zamierzenia.
      Radzie miejskiej i mnie osobiście bardzo zależy na tym, aby nasza Gmina podtrzymywała swoją tożsamość, aby integrować ludzi wokół wspólnego rozwiązywania naszych problemów i realizacji zadań prowadzących do rozwoju gminy pamiętając, że w tej gminie ma być miejsce dla wszystkich i z poszanowaniem każdego z nas do własnego zdania we wspólnym działaniu.
      Dzięki takiej atmosferze powstało w naszej gminie wiele obiektów służących mieszkańcom. W ostatnich latach zbudowaliśmy nowoczesną oczyszczalnię ścieków wraz z siecią kanalizacyjną, wiele dróg dojazdowych, mostów. Wzbogaciliśmy bazę oświatową o bardzo dobrze wyposażony budynek zespołu szkół średnich w Błażowej, szkoły podstawowej w Piątkowej. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefoniczną. Prawie w co drugim domu jest telefon a internet jest dostępny nie tylko w szkołach i urzędach, ale także w wielu domach naszej gminy.
Zbudowaliśmy ciekawą architektonicznie estradę do organizacji imprez plenerowych. Coraz większym dorobkiem artystycznym szczyci się Kapela z Futomy i reaktywowana orkiestra dęta z Błażowej.
Mamy własne muzeum społeczne i utrzymaną sieć bibliotek i przedszkoli.
      Mimo ogromnych jak na nasze możliwości nakładów na drogi na tym odcinku naszego życia gospodarczego mamy jeszcze wiele do zrobienia.
W celu poprawy sytuacji w naszym rolnictwie prowadzimy kompleksowe scalenia gruntów. Mamy rozdrobnione gospodarstwa rolne. Gospodarowanie na nich jest trudne. Tylko dzięki wyjątkowej pracowitości mieszkańców, nasza wieś jest schludna, zadbana i piękna.
      Niestety wiele obiektów kubaturowych czeka na zagospodarowanie. Szukamy rozsądnych inwestorów, którzy chcieliby wykorzystać nasze zasoby ludzkie i materialne, założyć działalność gospodarczą lub po prostu u nas zamieszkać. Cieszylibyśmy się, gdyby ktoś z Państwa chciał wrócić w rodzinne strony. Na zagospodarowanie czeka dworek z kompleksem parkowym, budynek po Internacie Liceum Ogólnokształcącego i wiele innych.
      Nasze bogate walory krajobrazowe i życzliwość mieszkańców stanowią bardzo dobrą bazę do rozwoju agroturystyki. Mamy wspaniałe tereny do rozwoju hodowli koni i na ich bazie bipoterapii. Myślimy o zalewie jako bazie rekreacyjnej.
Nie zapominamy o ludziach samotnych i niepełnosprawnych. Z myślą o nich wspólnie z Caritasem Archidiecezji Przemyskiej i Parafią Kąkolówka prowadzimy prace adaptacyjne budynku po byłym zakładzie "Mod-Extra" w Kąkolowce.
Zależy nam bardzo na utrzymaaniu Szpitala w Błażowej.
Poświetliliśmy Kościoły w naszych parafiach, aby jeszcze bardziej wydobyć ich piękno, wybudowaliśmy drogi na cmentarze.
      Wspaniałym orędownikiem naszych poczynań był śp. Ks. Adolf  Kowal. Śmierć zabrała nam nie tylko zasłużonego kapłana ale i wspaniałego człowieka gorącego patriotę i aktywnego budowniczego naszych Świątyń. Jakże oczekiwał wydania "Błażowskich Pejzaży". Niestety już ich nie obejrzał.
Z ogromną otwartością i radością oczekiwał też Waszego Zjazdu.

Szanowni Państwo ! Panie Prezydencie Zjazdu !

      W pierwszym dniu Waszego Zjazdu życzę Wam wspaniałej rodzinnej atmosfery. Oby Wasze więzi rodzinne umocniły się tutaj na błażowskich górkach i wśród gościnnych zagród Waszych rodaków.
Błażowszczywa wita Was z otwartym sercem. Ja natomiast wręczam na ręce Pana Prezydenta Zjazdu album prezentujący piękno tej ziemi, na której przez 3 dni będziecie zacnymi gośćmi. Zbierzcie w nim do Waszych domów chociaż trochę piękna Waszych rodzinnych stron i tych "Błażowskkh pejżaży", bo tak brzmi tytuł albumu ...